//Artykuły
Artykuły 2017-02-28T11:32:39+00:00
Loading...

Artykuły

Czy warto inwestować w rekuperację……

domek

Zadaniem skutecznej wentylacji nawiewno-wywiewnej w budynkach jednorodzinnych jest zapewnienie odpowiedniej ilości świeżego powietrza, niezbędnego do oddychania i dobrego samopoczucia osób w nich przebywających. Stosując do tego celu urządzenia z rekuperacją – odzyskiem ciepła skuteczne usuwamy z pomieszczeń zużyte powietrze oraz nadmiar wilgoci, dostarczając tym samym odpowiednią ilości świeżego, ogrzanego powietrza. Wymianę taką w instalacji wentylacyjnej zapewnia centrala wentylacyjna nazywana „rekuperatorem”. Jest to najważniejsze urządzenie w całym systemie. Składa się ono z dwóch wentylatorów odpowiedzialnych za nadmuch świeżego powietrza i usuwanie zużytego powietrza, filtrów powietrza oraz wymiennika ciepła. To właśnie wymiennik powoduje ogrzanie powietrza świeżego ciepłem pochodzącym z powietrza usuwanego, inaczej mówiąc  strumienie powietrza mijając się przekazują sobie energię, nie mieszając się ze sobą.

Zatem dzięki takim rozwiązaniom uzyskujemy nie tylko oczyszczone świeże powietrze w domu przez cały rok, ale także zmniejszenie wydatków na jego ogrzewanie. To nie jedyne korzyści tego rozwiązania. Wentylacja umożliwia nam zamknięcie okien  gwarantując ciszę, brak przeciągów, brak  uciążliwych owadów,  brak kurzu,  a co za tym idzie zdecydowanie mniej sprzątania, jak również brak pyłków powodujących alergię.

Ponadto rekuperacja działa w dwie strony – zimą zapewnia odzysk ciepła z powietrza usuwanego, natomiast latem w pomieszczeniach z zainstalowaną klimatyzacją następuje „odzysk chłodu”, czyli wchodzące z zewnątrz powietrze zostaje schłodzone na wymienniku przez usuwane na zewnątrz powietrze zużyte. Zabezpiecza to tym samym dom przed szybkim przegrzewaniem się. Przebywanie w tak wentylowanych latem pomieszczeniach poprawia nam komfort życia.

Należy dodać, że podstawową zasadą w takiej instalacji jest wykonanie odpowiedniej instalacji wywiewnej z pomieszczeń o większej wilgotności – takich jak toaleta, łazienka, pralnia czy kuchnia oraz wykonanie odpowiednich instalacji nawiewnych np. do pokoju dziennego, sypialni, jadalni czy gabinetu. Dzięki nim w pomieszczeniach zmniejsza się wilgotność powietrza, eliminuje się przykre zapachy, a co za tym idzie również bakterii, grzybów i pleśni.

Zatem rekuperacja jest najbardziej zaawansowanym, zrównoważonym sposobem wentylacji wymuszonej nawiewno – wywiewnej pomieszczeń i budynków, wyposażonej w odzysk ciepła, obróbkę termiczną oraz oczyszczanie powietrza.

Podsumowując wszystkie wynikające z posiadania rekuperacji korzyści należy stwierdzić, że inwestowanie w nowoczesny system wentylacji wymuszonej wzbogacony o odzysk ciepła nie tylko poprawia komfort życia, ale jest dziś chętnie stosowany ze względu na oszczędność energii. Ponadto  pozwala nam utrzymać organizm w zdrowej kondycji, eliminując przyczyny powodujących złe samopoczucie, senność, bóle głowy, ogólne wyczerpanie czy podrażnienie oczu i dróg oddechowych.  Są to najlepsze i niepodważalne argumenty przemawiającym za rekuperacją…

Wentylowanie pomieszczeń inwentarskich

koko

Właściwy dobór technologicznych urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w pomieszczeniach inwentarskich gwarantuje wysoką i dobrej jakości produkcję. Zatem dla prawidłowego przebiegu produkcji drobiu i zwierząt ogromne znaczenie mają warunki klimatyczne, czyli utrzymywanie optymalnego mikroklimatu dla poszczególnych grup hodowlanych. Dotyczy to przede wszystkim czystości powietrza, jego temperatury oraz wilgotności.

Dlatego odpowiednio zaprojektowana i wykonana dla określonych pomieszczeń inwentarskich wentylacja, uwzględniająca najnowszych technologie zapewni właściwą wymianę powietrza oraz utrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności. Ponadto efektywna wentylacja obniża również zapylenie i ilość szkodliwych gazów powstających w procesie produkcji.
Przy projektowaniu i doborze urządzeń należy pamiętać, aby dostarczana była odpowiednia ilość powietrza z zachowaniem właściwej prędkości jego przesyłu, co gwarantuje utrzymanie parametrów temperaturowych i wilgotnościowych.
W odniesieniu do wentylacji w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 września 2003r. (Dz. U. Nr 167, poz.1629) w sprawie minimalnych warunków utrzymania poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich zostały zdefiniowane te parametry oraz określono normy jakie one muszą zachować.

Najczęściej stosowane rozwiązania przy wentylowaniu pomieszczeń inwentarskich to:

wentylacja grawitacyjna – wykorzystuje ona zasadę grawitacji opartej na  różnicy temperatury powietrza zewnętrznego i wewnętrznego. Ruch powietrza odbywa się poprzez otwory nawiewne i wyciągowe, jednak dodatkowo dla jego usprawnienia stosuje się wywietrzaki dachowe, które poprzez wykorzystanie siły wiatru obracają się powodując wyssanie zużytego powietrza. Dla tego typu wentylacji ważna jest możliwość jej regulacji w zależności od panujących warunków pogodowych.

wentylacja mechaniczna – wykorzystuje ona różnego rodzaju wysoko wydajne wentylatory w celu nadanie cyrkulacji powietrza w budynku. Wyróżnia się trzy typy wentylacji mechanicznej: podciśnieniową, nadciśnieniową oraz ssąco-tłoczącą. Projektując dany typ wentylacji mechanicznej wykorzystuje się do niej wentylatory dachowe, szczytowe, wentylatory ścienno-okienne lub mieszacze powietrza o odpowiedniej wydajności. Dobór urządzeń zależy od rodzaju produkcji rolnej oraz wielkości i rodzaju budynku. W celu sterowania ruchem powietrza gwarantującego odpowiedni mikroklimat do wentylatorów stosuje się żaluzje – przysłaniane klapy, a w zaawansowanych technologiach wentylacji pracę wentylatorów sterują automatycznie urządzenia sterujące z zastosowaniem falowników oraz wykorzystaniem czujników temperatury i wilgotności.

wentylacja mieszana – wykorzystuje ona powyższe rozwiązania łącznie.

Pompy ciepła jak odnawialne źródło energii

Pompa_ciepla

Aktualnie nowoczesne budownictwo szuka alternatywnych metod ogrzewania w stosunku do powszechnie stosowanych  źródeł energii,  których spalanie powoduje dużą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Nowatorskie rozwiązania grzewcze dały możliwość wykorzystania energii pochodzącej z natury, czyli tzw. odnawialnych źródeł energii i przyczyniły się do powstania energooszczędnych i jednocześnie  ekologicznych urządzeń grzewczych praktycznie nie wymagających obsługi. Z uwagi, iż w dzisiejszym świecie duży nacisk kładzie się na odnawialne źródła energii, czyli takie które mogą być  stale używanie, a ich zasoby odnawiają się naturalnie w krótkim czasie, pompy ciepła stały się jedną z najbardziej znanych i nowoczesnych instalacji grzewczych zapewniających ekologiczne i oszczędne ogrzewanie domu.

Zasada ogrzewania domu przy zastosowaniu  pompy ciepła polega na pobieraniu ciepła z otoczenia lub z ziemi, przetworzenia go i przesłania do instalacji grzewczej budynku. Przetwarzanie energii gruntu, powietrza lub wody na ciepło, przesyłane do instalacji nie jest obciążone skutkami negatywnymi dla środowiska takimi jak: trujące dymy, popiołu ani inne szkodliwe substancje zanieczyszczające atmosferę. Ponad to pompy ciepła pracują cicho, bezobsługowo i są jednym z najbezpieczniejszych źródeł energii, gdyż nie stanowią zagrożenia pożarowego lub zatrucia gazem.

Sprawność całej instalacji zależy od właściwie dobranych urządzeń, których wydajność grzewcza w zagwarantuje oczekiwane ciepło. Zastosować można pompy ciepła o stałej mocy lub modulowanej mocy, która ułatwia płynną regulację temperatury jak i płynny rozruch pompy.

Nowoczesne instalacje grzewcze budynku wyposażone w pompy ciepła umożliwiają poza podstawową funkcją grzania również do funkcje chłodzenia, zapewniając latem przyjemny klimat w pomieszczeniu. Ponadto urządzenia te wyposażone są w systemy sterujące, pozwalające na zdalny monitoring i nadzór, co w pełni zaspokaja potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Pompy ciepła jako źródło energii są dziś chętnie stosowane, szczególnie w pomieszczeniach mieszkalnych, ze względu na dużą oszczędność energii, jak i bardzo ważny aspekt ekologiczny.

Osoby decydujące się na zainstalowanie pompy ciepła mogą starać się o dofinansowanie w ramach programu Prosument, przygotowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wobec powyższego również z punktu finansowego wzrasta opłacalność montażu takiej instalacji.